Nice Apollo Titan 12L1 Single Swing Gate Opener Package with 1050 Control Board and 20W Solar Panel
Part Number: TITAN-SINGLE-1050-20S
OR
Details
The Nice Apollo TITAN12L1 Solar Powered 20-Watt Swing Gate Operator Package is easy to install, weather-resistant, and capable of handling single or dual gates up to 600 lbs. for a 20' long leaf and 1,000 lbs. for an 8' leaf. Recommended for residential, post mount and solar applications, this operator package is engineered for quiet operation, smooth closing, and all-weather performance. The unit comes with a 20-Watt solar panel, runs on a 12 VDC battery, and is solar or AC rechargeable. It features adjustable current sensitivity for automatic safety reverse, a 14-16 second open/close time in each direction, and an automatic adjustable close timer. This high-quality Swing Gate Operator Package includes the operator, battery charger, transmitter, photo-eye set with hoods, and a limited time warranty.
Features:
  • FREE SHIPPING
  • Solar Or AC Rechargeable
  • Includes A Limited Time Warranty
  • Built-In Solar Regulator And Charger
  • Internal Seven-Day Programmable Timer
  • Weather-Resistant NEMA 3R Control Box
  • 14-16 Second Open/Close Time In Each Direction
  • Inputs For Safety Edges, Exit Probes And Keypads
  • Adjustable Current Sensitivity For Automatic Safety Reverse
  • Operates Gates Up To 600 Lbs. For 20' Leaf And 1,000 lbs. For 8' Leaf
  • Budget-Friendly All Included Package Makes Buying And Installing Simple
  • Inputs For Telephone Entry Systems, Intercoms, Push Buttons and Receivers
Applications:
  • Solar And AC
  • Farm And Ranch
  • Residential And Light Commercial
Package Includes:
  • 1 x Nice Apollo TITAN12L1 Dual Swing Gate Operator
  • 1 x Medium Reflective Photocell
  • 1 x 20-Watt Solar Panel
  • 1 x Range Antenna
  • 1 x Actuator
  • 1 x Apollo ON2E/A Two Button Transmitter
Specifications:
  • Operating Voltage: 12VDC
  • Current Draw: 10 mA
  • Speed: 14-16 Seconds (90 degrees)
  • Shipping Info: 2 boxes, 64 lbs. (29 kg)
  • Control Panel Material: Black Powder-Coated Finish
  • Battery/Control Box Panel Dimensions: 18" (46cm) x 18" (46cm) x 8" (20cm)
Warranty Information:
Quick Start Guide (English)
Quick Start Guide (Spanish)
Prefer to Call? (888) 378-1016
Questions about part number TITAN-SINGLE-1050-20S?
Required Fields *
Name *
Email *
Phone
My Questions *
SKU TITAN-SINGLE-1050-20S
Board Model 1050
Model Titan 912L-1
Solar Compatible Yes - Includes Solar Panel
Input Voltage Tooltip
Need to know the difference between voltages? Check out our guide! Learn More
12 DC
Usage Class I, II
Single or Dual Arm Single
Battery Type No Battery
Compatible Power Source 20W Solar Charged